Türkçe Spin

Türkçe metinlerin farklı kelime ve kelime grupları ile ifade edilebilmesidir.

Medya sektöründe özellikle ajans kaynaklı haberlerin özgünleştirilmesi için kullanılan spinning işlemi genelde bir editör tarafından yapılır. Bilgisayarların metinleri anlayıp, yorumlaması ve tekrar üretmesi üzerinde akademik seviyede çalışılan ancak henüz pek ilerleme kaydedilememiş bir alandır. Keza yapay zekaya duygu aktarımı, yorumlama yeteneği kazandırmak zaten skynet çağının geldiğinin habercisi olacak, o zaman da çok büyük olasılıkla metin spinleme işlemi yerine farklı kaygılarımız ya da ihtiyaçlarımız olacaktır. Konuyu çok dağıtmadan şu an nerede olduğumuzu bir düşünelim.

Metin özgünleştirme işlemi sırasında bilgisayarlar tamamen aptal değildir. Doğal dil işleme çalışmaları sayesinde, eklerin algılanması, yeniden oluşturulması ve pek tabi "string replace" olarak ifade edebileceğimiz temel programlama yeteneği sayesinde eşanlamlı ya da yakın anlamlı kelimelerin yer değiştirilmesi mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla bir haber metni ya da içerik editörün önüne gelmeden önce otomatik spinning işlemine tabi tutularak özgünleştirilebilir. Editör ise göz gezdirerek hatalı çevrimleri düzeltebilir, bir kaç noktada ise insan olarak metnin gerçekten değiştirilmesini sağlayabilir.

Muhtemelen bu yazıyı okumadan önce "türkçe spinner"larının çok kaliteli olduğunu iddia eden, %100 seviyesinde değişiklik yaptığını savunan, kötü yalancılara denk gelmişsinizdir. Bu metinlerde eksiklik bulabilirsiniz(iletişim formu ile bize bildirmenizden mutluluk duyarız, bilmediğimizden değil öğrenmediğimizden utanmalıyız!), ama dürüst olduğumuza inanın. Çünkü biz size harika spin işlemleri yapamacağız. Bir bilgisayarın yapabileceği ve veritabanımızın genişliği kadar size yardımcı olacağız. Bu başka arayışlara girin ya da bizi kullanmayın demek değil. Rakip olarak görmediğimiz, sadece takipçimiz olan diğer türkçe spinner'ların tamamından daha iyi bir sistemimiz olduğu konusunda hiç şüphemiz yok.

Seo ve Makale Özgünleştirme

Google başta olmak üzere tüm arama motorları, bir içeriğin yüzlerce sitede aynı şekilde yayınlanmasından pek haz etmez ve çoğunlukla şanslı olan bir tanesini(ki bu genelde içeriğin gerçek sahibi olmaz) ilk sıralara çıkarır, diğerlerini ise, internetin kara deliklerine belki bir yaşam formu tarafından keşfedilir diye fırlatırlar. Anahtar kelime sıralamarında eşikler ilk 500, ilk 100 ilk 10 gibi sıralansada, asıl kaymağı yiyenler hep ilk 3 sıra olur. Bu temelden yola çıkarsak özgün içeriğiniz yok ise (içerik üretecek gerçekten kaliteli içerik üretecek bir kaç tane kaliteli ama mutlaka kaliteli editöre sahip olmadığınızı varsayıyorum.) bir hiç olmaya çok yakınsınız.

Gerçek şu ki, sadece otospin.com'u kullanarak sitelerinize içerik basıyorsanız, yine bir hiç olmaya çok yakınsınız. Ama otospin.com'u ya da daha genel bir ifade ile, türkçe spin işlemini bir araç olarak görüp, doğru şekilde kullanırsanız, işte o zaman fark yaratmaya başlayacaksınız. Webmaster forumlarında seo ile ilgili binlerce içerik, onbinlerce yorum bulabilirsiniz. Gerçek seo bu çöp yığınının içerisinde kalmış küçücük bir parça. Seo derya deniz parametreler arasında kaybolmak mı demek, kullanımını öğrenmek için saatler harcadığınız tool'lar mı demek, hiç bir teknik altyapısı olmadan "seocuyum ben yea!" diye ortalarda gezinen ve hiç tanımadığınız birine işinizi teslim etmek mi demek? Hayır! Seo çok kapsamlı bir ifade olsa da temelde kalite demek. Kalite, internet sitenizin teknik altyapı kalitesi, içerik kalitesi, sosyal medya kalitesi demek. Bunun farkında olan ve uzun vadede ciddi başarısı yakalaması muhtemel bir siteye girdiğinizde zaten o kalite yüzünüzü çarpar ve hissedersiniz. İçerik okurken, kaliteyi farkedersiniz. Kullanıcınıza vereceğiniz bu tat, aslında seo'dur.

otospin.com bu noktada yardımınıza koşacak bir araçtır. Kaliteli içerik üretirken otospin.com sizden önce ortalığı düzenler, siz geldiğinizde sadece teftiş eder ve uzman dokunuşlar yaparsınız.